Z Polski - Studencka Polityka

Cyberataki na elektrownie jądrowe - wizualizacja CyberLAB

2022-02-04 09:06:40

Laboratorium Cyberbezpieczeństwa NCBJ przygotowało instalację ilustrującą hipotetyczny przebieg ataku na sterownik w elektrowni jądrowej. Naukowcy pokazują, że urządzenia odpowiedzialne nawet za pozornie mało istotne elementy układu mogą spowodować awaryjne wyłączenie reaktora, gdy znajdzie się i wykorzysta ich słabości.

cyberatak na elektrownię jądrową - wizualizacja CyberLAB

Jak to możliwe, że można się włamać do elektrowni jądrowych?

Główną część instalacji stanowi model reaktora jądrowego wykonany z klocków, z oprogramowanym oświetleniem oraz ruchomymi prętami kontrolnymi, sterowanymi przez serwomechanizm. Model jest połączony z symulatorem elektrowni jądrowej i ma na celu obrazowanie jego stanu. Do części procesów zachodzących w symulatorze zostały podłączone programowalne sterowniki logiczne, jakie są używane w rzeczywistych instalacjach przemysłowych.

W prezentowanym przypadku odpowiadają one za kontrolę ciśnienia w obiegu pierwotnym reaktora. W skład zestawu wchodzi także interaktywne oprogramowanie pozwalające na ręczną zmianę poziomu mocy wyjściowej reaktora i przedstawiające jego aktualne parametry, np. stan instalacji grzewczej bądź zraszającej w regulatorze ciśnienia – służące do utrzymania odpowiednich parametrów pracy. Ważną część stanowi skrypt będący atakiem na sterownik odpowiadający za regulację ciśnienia w obiegu pierwotnym, który powoduje przerwanie jego połączenia z siecią. Skutkiem tego ataku jest brak odpowiedzi instalacji na zmiany ciśnienia i ostatecznie awaryjne wyłączenie reaktora.

- Przeprowadzanie takich ataków jest możliwe po uzyskaniu dostępu do sieci, przy czym sam sterownik może nie wykazywać żadnych oznak bycia pod wpływem tego typu ataku – wyjaśnia inż. Krystian Szefler z CyberLAB NCBJ. – Jedynie patrząc na sterownik w szafie sterowniczej nie zauważylibyśmy, że coś jest nie tak- dodaje. Oznacza to, że urządzenia odpowiedzialne nawet za pozornie nieistotne elementy układu mogą spowodować awaryjne wyłączenie, gdy się znajdzie i wykorzysta ich słabości.

O działalności CyberLAB

Laboratorium ma na koncie sukcesy w zwiększaniu cyberbezpieczeństwa, między innymi poprzez wyszukiwanie luk w programowalnych sterownikach logicznych (PLC). Krótko po powstaniu, zespół CyberLAB był w stanie znaleźć lukę w oprogramowaniu sterownika PLC Simens S7-1500, często wykorzystywanym m.in. w instalacjach nuklearnych.

Inną gałęzią działalności Laboratorium jest przygotowywanie materiałów szkoleniowych. CyberLAB był odpowiedzialny między innymi za generowanie przykładów ruchu sieciowego występujących podczas cyberataku. Dane te zostały włączone w poczet materiałów szkoleniowych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) i pozwalają uczestnikom kursów na analizowanie i wykrywanie cyberataków. Dodatkowo, zespół CyberLAB aktywnie bierze udział w zwiększaniu świadomości społeczeństwa na temat cyberbezpieczeństwa poprzez udział w seminariach i konferencjach o tej tematyce.

Piotr Spinalski i Krystian Szefler

ip

Słowa kluczowe: cyberatak na elektrownię jądrową, cyberlab, wizualizacja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Dlaczego nie korzystamy z pomocy psychologicznej oferowanej przez uczelnię?

Poznaj wyniki raportu Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.