Z Polski - Studencka Polityka

Kolarska-Bobińska do kobiet: nie bójcie się sięgać po władzę w nauce

2014-12-01 11:32:03

Nie bójcie się sięgać po władzę w nauce, jest w tym zakresie jeszcze dużo do zrobienia - zwróciła się do kobiet minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska w piątek, podczas wręczenia nagród w konkursie "Dla Kobiet i Nauki".

Ideą programu stypendialnego "Dla kobiet i Nauki" jest wspieranie kobiet podejmujących pracę naukową, zwłaszcza w zakresie nauk o życiu. Konkurs organizowany jest we współpracy między firmą L’Oreal Polska, Polskim Komitetem ds. UNESCO oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obecna na wręczeniu nagród minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, zwracając się do kobiet stwierdziła: Proszę was: starajcie się nie tylko robić badania, pisać, wygrywać konkursy, ale też starajcie się zdobywać władzę w nauce. Jest wstydem, że tylko 13 proc. rektorów w Polsce to kobiety, i że w wydziałach PAN nie ma ani jednej kobiety-dziekana. Nie bójcie się sięgać po władzę w nauce, bo tu jest dużo do zrobienia.

W rozmowie z PAP minister dodała, że coraz więcej kobiet kończy studia, zdobywa granty, pisze doktoraty, ale im wyżej w karierze naukowej, tym odsetek kobiet jest mniejszy. Minister przyznała, że w nauce kobiety mogą się przebić, bo tam ocenia się ludzi po rezultatach ich pracy. - Każdy może publikować, i każdy, jeśli odkryje coś ciekawego, może otrzymywać nagrody i wyróżnienia - stwierdziła minister i przyznała, że trochę inaczej jest w przypadku władzy.

- Władza to decydowanie. Tam działają już nie kryteria merytoryczne, tylko np. stereotypy, znajomości, siła i chęć przebicia się. Mężczyźni bardziej zabiegają o władzę, mają większe ambicje. Uważają, że dopiero udział we władzy to jest nagroda, wyróżnienie. A kobiety - jak mi się wydaje - bardziej stoją z boku, są skupione na rezultatach, na sukcesach merytorycznych. Ale jest już czas, żeby same zaczęły podejmować decyzje w nauce, bo potrzebujemy ich i umiejętności, i możliwości komunikowania się, współpracy - przyznała minister.

Podczas swojego wystąpienia Kolarska-Bobińska przyznała, że zdecydowanie rośnie w Polsce liczba kobiet zaangażowanych w naukę, w innowacje. Rośnie też odsetek kobiet, które studiują na kierunkach ścisłych i technicznych. Minister podała, że w zeszłym roku było ich już 37 proc. - To skok o 8 proc. w stosunku do lat poprzednich - zaznaczyła.

Zdaniem minister udział kobiet w nauce będzie się zwiększał, m.in. dlatego, że w nauce stawia się na doskonałość. - A nie można osiągnąć takiej doskonałości, nie tworząc różnorodnych zespołów, angażujących różnorodne umiejętności, różnorodną inteligencję, różnorodne punkty widzenia - mówiła minister. Według niej może to sprawić, że coraz więcej kobiet będzie uzyskiwało granty i odnosiło sukcesy w nauce. Zdaniem szefowej resortu ważnym czynnikiem jest również to, że w nauce liczą się duże konsorcja, w których ważna jest współpraca badaczy i umiejętność komunikacji. A zdaniem minister są to właśnie mocne strony kobiet.

Wśród laureatek stypendiów habilitacyjnych (w wysokości 32 tys. zł) znalazła się w tym roku dr Iwona Ciechomska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, która pracuje nad rolą mechanizmem śmierci komórek nowotworowych. Laureatką została też dr Joanna Kozieł z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która bada to, jak patogenne bakterie wpływać mogą na układ immunologiczny. Z kolei dr Elżbieta Nowak z Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie prowadzi badania m.in. nad białkami mającymi wpływ na namnażanie się wirusów.

Laureatką nagród doktoranckich - w wysokości 27 tys. zł - jest Aleksandra Markiewicz z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Bada ona markery związane m.in. z przerzutowaniem u chorych na raka piersi. Z kolei Marta Zielińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzi prace m.in. nad układem opioidowym, jako potencjalnym celu terapeutyków działających w układzie pokarmowym.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: konkurs dla kobiet i nauki minister nauki lena kolarska bobińska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.