Z Polski - Studencka Polityka

Rzucają studia, ale nie wypowiadają umowy. Potem przychodzi windykator...

2014-03-06 12:10:51

Wciąż zdarza się, że studenci porzucają uczelnię, z którą wcześniej zawarli umowę. Wielu z nich sądzi, że nieobecność na zajęciach wystarczy, by zostać skreślonym z listy studentów. Dlatego dziwi ich, kiedy po latach otrzymują wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej.

- Średnie zobowiązanie wynikające z nieopłacenia czesnego za zajęcia dydaktyczne na uczelni w naszym portfelu wynosi 1 400 zł. Dłużnicy to przeważnie ludzie młodzi, w wieku 20-30 lat. Po naszej interwencji, 85% z nich spłaca swoje zobowiązanie – opowiada Joanna Zawadzka, dyrektor departamentu sprzedaży usług windykacyjnych w firmie Kaczmarski Inkasso.

1 400 zł to stosunkowo niedużo. Na rynek wykupu wierzytelności trafiają jednak długi nawet sprzed 7-8 lat. Studenci mają wówczas do zapłaty kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Składa się na to nie tylko czesne, ale też odsetki ustawowe i opłaty windykacyjne. Z takim długiem trudno jest zaczynać dorosłe życie.

Jak wpaść w spiralę uczelnianego długu? Najczęsciej młodzi Polacy porzucają studia bez stosownego wypowiedzenia umowy. Niektórzy przerywają naukę z powodu złego stanu zdrowia, a po przerwie nie wracają już na uczelnię. Inni rezygnują ze studiów z przyczyn finansowych, np. po utracie pracy. Są tacy, którzy zapisali się na studia zaoczne, zapłacili wpisowe, złożyli papiery i nigdy więcej nie pokazali się na uczelni. Wielu porzuca kierunki, które przestały być dla nich interesujące. Takich historii jest wiele. Po latach byli lub niedoszli studenci dostają wezwanie do zapłaty z firm windykacyjnych. Tłumaczenie, że nie płacili czesnego, bo nie chodzili na zajęcia, nie jest dla wierzyciela żadnym argumentem. Z umów trzeba się wywiązywać, dlatego uczelnie nie zostawiają sprawy czesnego bez odpowiedzi. Przypomnijmy, że w lipcu 2013 roku Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł, że zaległe czesne przedawnia się dopiero po 10 latach.

Jak sobie radzić z taim wezwaniem z przeszłości? - Dłużnicy często zwlekają z zapłatą, licząc, że sąd uzna dług za przedawniony i taki, którego nie można już dochodzić. Niestety, kiedy zostaje uruchomione postępowanie egzekucyjne i komornik zajmuje pensję, nie można już za wiele zdziałać. Dlatego zawsze radzimy dłużnikom, aby zaczęli rozmowy z windykatorem dużo wcześniej, kiedy mogą jeszcze wynegocjować dogodne warunki spłaty zadłużenia, rozłożyć dług na raty, racjonalnie ocenić własne możliwości finansowe – wyjaśnia Joanna Zawadzka.

MAS

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: zaległe czesne wezwanie do zapłaty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • dla uczelni [0]
    Student
    2017-07-16 02:26:10
    Nie wierzcie w to co piszą w tym artykule, 1.10.2014 weszła w życie nowela Prawa o szkolnictwie wyższym, zgodnie z nowym art. 160a ust. 7, roszczenia uczelni przedawniają się z upływem 3 lat. Zgodnie z art. 32 ustawy nowelizującej, termin ten ma zastosowanie też do wcześniej zawartych umów. Chociaż jak to w polskich sądach, nadal orzecznictwo nie jest jednolite, to na portalu orzeczeń sądów powszechnych większość wyroków w takich sprawach jest korzystna dla byłych studentów. Portal "dla studenta", czy "dla uczelni i firm windykacyjnych"?
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Renta rodzinna dla studentÃłw - informacje ZUS
Renta rodzinna po zmarłym rodzicu - co zrobić po maturze?

Dowiedz się, na jakich zasadach może być kontynuowane wypłacanie renty rodzinnej.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.