Świat - Świat nauki

Świecące rośliny - rosjanie stworzyli genetycznie modyfikowany tytoń [WIDEO]

2020-05-04 11:59:24

Genetyka to fascynujący dział nauki. Modyfikacje genetyczne roślin, choć czasami możemy o tym zapominać, towarzyszą nam dzisiaj niemal na każdym kroku. Genetycznie modyfikowana żywność, choć niektórzy są jej przeciwni, może być odporniejsza, łatwiejsza w hodowli czy nawet smaczniejsza. Kiedy jednak wezmą się za nią rosyjscy naukowcy, to może… zacząć świecić.

Zobacz też: Blob - uczący się, żółty śluz.

Świecąca roślina z rosyjskiego badania

Świecący tytoń z Rosji

Stało się - naukowcy z Rosji stworzyli świecący tytoń. Co warto zaznaczyć, jego blask jest nieprzerwany. Roślina świeci przez całe swoje życie i sama zapewnia sobie odpowiednie zasoby, by go podtrzymać. W tym celu wykorzystano DNA bioluminescencyjnych grzybów. Spowodowało to, że powszechny w roślinach kwas jest przeistaczany w lucyferyny, odpowiedzialne za emitowanie światła.

Podobne eksperymenty były przeprowadzane już w przeszłości. Wtedy jednak próbowano wykorzystać DNA świetlików i specjalne środki chemiczne. Tym razem ich nie użyto, a świecenie roślin jest spowodowane tylko zmianami w ich kodzie genetycznym. Według naukowców, zmiany nie wpłynęły na funkcjonowanie rośliny.

Zobacz też: aplikacja randkowa dobierająca ludzi na podstawie ich DNA.

Cele badań

Co prawda w tym eksperymencie chodzi o coś innego, ale podobne przedsięwzięcia podjęli, chociażby naukowcy z MIT. Oni chcą zapewnić możliwość oświetlania pomieszczeń z wykorzystaniem świecących roślin. Ma to umożliwić oszczędność prądu w sytuacjach kryzysowych, ponieważ "zasilanie" do świecenia, taka naturalna lampa miałaby zapewniać sobie sama.

Rosyjscy badacze jednak zmienili kod genetyczny tytoniu w innym celu. W ich badaniach chodzi o możliwość obserwacji działania metabolizmu rośliny i tego, jak wpływają na niego czynniki zewnętrzne. Naukowcy zmodyfikowali też petunie oraz róże, więc w przyszłości możemy spodziewać się też świecących kwiatów.

Co ciekawe, mimo że w organizmach zwierząt brakuje kwasu wykorzystywanego przez rośliny w eksperymencie do świecenia, Rosjanie nie wykluczają, że zwierzęta również będzie można "wyposażyć" w podobną możliwość wydzielania światła.

Film ze świecącą rośliną

Oto jak świeci tytoń z Rosji:

KSK

fot. screen youtube.com/ScienceAlert

źródła: sciencealert.com; futurism.com

Słowa kluczowe: Genetyczne modyfikacje roślin, Rosyjskie badania, Lucyferyny, bioluminescencja, rośliny świecące
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

Gadolin ma pomóc w obserwacji najbardziej nieuchwytnych, znanych nam cząstek.

NASA sfinansowała poszukiwanie obcych cywilizacji. Naukowcy będą szukać technosygnatur

Badania mają przeprowadzić Uniwersytet w Rochester i Uniwersytet Harvarda.

Polecamy
Powiedziałbyś komuś, że jesteś zakażony? Trwa Badanie postaw i zachowań w trakcie pandemii

Anonimowa ankieta może pomóc w zdobyciu pomocnych danych przy przeciwdziałaniu epidemiom.

Ostatnio dodane
Virgo i LIGO odkrywają czarną dziurę o masie 142 słońc

Obiekt powstał w wyniku połączenia się dwóch mniejszych czarnych dziur i został wykryty przez badania fal grawitacyjnych.

Super-Kamiokande - udoskonalony detektor w Japonii usprawni badania neutrin

Gadolin ma pomóc w obserwacji najbardziej nieuchwytnych, znanych nam cząstek.

Konkurs Ziaja
Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Top 20 najlepszych klubów Wrocławia
Top 20 najlepszych klubów Wrocławia Wrocław

Grupa specjalnie przez nas wyselekcjonowanych bestii imprezowych wybrała dla was najlepsze kluby dla studentów we Wrocławiu. Oto wyniki!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.