Z Polski - Studencka Polityka

Andrzej Duda o pomocy dla humanistów

2015-06-10 13:40:50

Prezydent elekt Andrzej Duda zaapelował w środę do rządu oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej, by poważnie potraktowali postulaty środowisk akademickich, szczególnie z kierunków humanistycznych.

W środę ulicami Warszawy ma przejść "czarna procesja" przedstawicieli polskiej nauki; uda się spod Uniwersytetu Warszawskiego przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

- Przez ostatnie dwa lata wysyłano do kolejnych minister nauki postulaty. Niestety bezskutecznie. Stąd dziś środowisko naukowe, środowisko humanistyki polskiej dokonuje tego dramatycznego aktu, jakim jest czarna procesja - powiedział Duda w specjalnym oświadczeniu wygłoszonym w Pałacyku MSZ przy ul. Foksal.

- Chciałem zaapelować do rządu, do pani minister, by wreszcie poważnie potraktować postulaty środowiska naukowego. Nie może być tak, że tradycyjne kierunki humanistyczne, jak: filozofia, kulturoznawstwo zmagają się właściwie z upadkiem, dlatego że nie są kierunkami popularnymi. Pamiętajmy, że ich istnienie jest niezwykle istotne dla rozwoju społeczeństwa, kultury - zaznaczył Duda.

Zatrzymać procesy destrukcji


Prezydent elekt ocenił, że postulaty środowiska naukowego miały prowadzić do "zatrzymania procesu destrukcji w zakresie nauk humanistycznych". Jednym z nich - jak mówił - jest zmiana sposobu finansowania nauki, tak by zwłaszcza w dziedzinie humanistyki miało ono charakter strukturalny, a nie złożony z dwóch systemów: gdy pieniądze "idą za studentem" i dodatkowego, systemu grantowego.

- Przedstawiciele polskiej nauki, zwłaszcza nauk humanistycznych, jasno wskazują, że ten system promuje tylko wielkie i silne ośrodki naukowe, co skutkuje zanikaniem kierunków humanistycznych, a także mniejszych ośrodków akademickich, zwłaszcza w mniejszych miastach, gdzie stanowiły one ośrodki życia lokalnego i kreowania lokalnych elit - mówił Duda.

Jego zdaniem, zanikanie tych ośrodków prowadzi do obniżenia poziomu kształcenia i wykształcenia w Polsce, ale i poziomu życia społeczności lokalnych.

Duda zaapelował także o stworzenie perspektyw dalszego rozwoju nauk humanistycznych, który "będzie powodował podniesienie jakości wykształcenia polskiego społeczeństwa i zapewni młodym ludziom dostęp do kształcenia wysokiej jakości".

Finansowania o charakterze strukturalnym

Według prezydenta elekta, trzeba skorelować liczbę studentów uczących się na danym kierunku ze znaczeniem, jakie dany kierunek, wydział, uczelnia ma dla społeczności lokalnej i poziomem pracy naukowej. To wszystko - jak przekonywał - powinno być brane pod uwagę w systemie finansowania nauki. Trzeba wrócić do finansowania o charakterze bardziej strukturalnym - ocenił Duda.

Prezydent elekt powiedział, że prace nad naprawą polskiego systemu edukacji i systemu szkolnictwa wyższego będą się odbywały w Narodowej Radzie Rozwoju. Zapewnił środowiska naukowe o swoim wsparciu.

- Jestem gotów nie tylko podjąć rozmowę i dialog szukając konstruktywnych rozwiązań, ale także interweniować w tych sprawach ważnych - dodał. Ocenił, że postulaty środowiska humanistów wymagają szczegółowej analizy, dyskusji. - Bo być może nie wszystkie z nich są słuszne czy wymagają korekty, jednak sprawa powinna być podjęta - powiedział prezydent elekt.

- Gotów jestem wspomóc debatę, która jest konieczna pomiędzy rządem, minister nauki a środowiskami akademickimi - zapewniał Duda. Jeśli mamy mówić o rozwoju Polski, o naprawie RP, ta sytuacja musi ulec zmianie i to jest jeden z ważnych elementów - zaznaczył prezydent elekt.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Wiki Commons

Słowa kluczowe: andrzej duda, szkolnictwo wyższe, humaniści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Mobbing akademicki na polskich uczelniach

Sprawdź, jakie wnioski wynikają z raportu sporządzonego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Polecamy
Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.