Z Polski - Studencka Polityka

Jakie kryteria powinno spełniać mieszkanie studenckie?

2015-07-27 12:39:38

Rozpoczęcie studiów to okres, który najczęściej wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania i wyprowadzką do dużego miasta. Znalezienie odpowiedniego lokum początkowo może przyprawić o mały ból głowy, jednak można ułatwić sobie sprawę, szukając w oparciu o pewne kryteria. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru pierwszego mieszkania?

Kwestie finansowe

Koszt wynajmu to dla wielu osób najistotniejsza cecha mieszkania idealnego. Im taniej, tym lepiej - wiadomo. Przeglądając oferty zwróć uwagę na całkowity koszt, czyli kaucję i rachunki. Zdarza się, że dodatkowe opłaty mogą nie zostać uwzględnione w ogłoszeniu, dlatego nie zapomnij zapytać o nie osoby odpowiedzialnej za wynajem. Miej na uwadze, że ceny mogą być zawyżane, dlatego dobrze zorientuj się wśród ofert. Koniecznie dopytaj o kaucję - czy jest zwracana z momentem wyprowadzki, a może traktowana jest jako czynsz za ostatni miesiąc Twojego pobytu w mieszkaniu? 

Znane są przypadki, kiedy właściciele niejednokrotnie odmawiali zwrócenia kaucji. Co zrobić w takiej sytuacji? Podczas spisywania umowy, warto zwrócić uwagę, by znalazł się w niej dokładny zapis o obowiązkowym wypłaceniu kaucji, wraz z jej wysokością. W takich sytuacjach lepiej nie umawiać się na słowo. Zwrot kaucji powinien nastąpić w terminie do miesiąca od chwili opróżnienia lokalu. Nie znaczy to oczywiście, że nie można zwrócić jej wcześniej. Oczywiście właściciel ma prawo potrącić z kaucji kwotę potrzebną na naprawę faktycznych uszkodzeń, o ile są na tyle poważne.

Podczas wydania mieszkania właścicielowi, warto mieć zawsze ze sobą osobę postronną, która przy zaistniałych problemach może potwierdzić, że mieszkanie zostało zdane w dobrym stanie, bez zniszczeń. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zrobienie zdjęć lokalu, na którym widać, że jego stan nie odbiega od faktycznego.

Lokalizacja

Kierując się kryterium, jakim jest lokalizacja zastanów się, co jest dla Ciebie najbardziej istotne. Mieszkanie w pobliżu uczelni daje spory komfort - w razie odwołanych zajęć szybko wrócisz do domu, jeśli zdarzy Ci się czegoś zapomnieć, odległość i w tym przypadku nie gra żadnej roli, do tego dochodzi bardzo przyjemna korzyść z mieszkania w pobliżu uczelni, a mianowicie - dłuższy sen. Mieszkanie w centrum miasta ma zupełnie inne zalety - nie będziesz narzekał na życie towarzyskie i zawsze będziesz miał możliwość znalezienia się w centrum wydarzeń rozrywek kulturalnych i bogatego życia studenckiego.

Podczas wyboru lokalizacji warto jeszcze zwrócić uwagę na to, w jakiej odległości od miejsca zamieszkania znajduje się przystanek, najbliższy sklep i inne interesując Ciebie obiekty. Dobra lokalizacja często związana jest z adekwatną ceną do miejsca położenia. Mieszkania w centrum, lub w pobliżu uczelni ze znajdującym się nieopodal przystankiem czy sklepami na pewno będą należały do droższych (nawet kosztem ich standardu).

Zawsze warto zweryfikować informacje zawarte w ogłoszeniu i osobiście przekonać się, czy z nowego mieszkania na uczelnię faktycznie jest 10 minut, a w okolicy znajdują się wymienione sklepy i inne atrakcje. Najemcy mają też tendencję do zawyżania czynszu, dlatego warto mieć rozeznanie wśród ofert.

Standard


W nowym mieszkaniu będziesz spędzał sporą część wolnego czasu, dlatego zadbaj o istotne szczegóły, takie jak wygodne łóżko, sprzęty nie wymagające naprawy czy remontu - cieknący kran, popsuty prysznic czy brak pralki mogą okazać się bardzo problematyczne. To, jak będzie Ci się mieszkało w nowym miejscu, zależy od jego wystroju, standardu - zawsze przyjemniej jest spędzać czas w zadbanym, czystym pomieszczeniu, bez ukrytych niespodzianek. Zastanów się co jest dla Ciebie istotne i niezbędne - bez czego nie potrafiłbyś obejść się w nowym miejscu? Może jest to mikrofalówka, która często ratuje cenny czas, może najważniejsze jest szybkie łącze albo miejsce parkingowe. Zwróć uwagę na sprzęt RTV i AGD, jaki oferuje Ci właściciel mieszkania - czy jest sprawny i optymalnie nowy? Większość właścicieli odświeża je przed wynajmem, dlatego warto dobrze poszukać odpowiedniego miejsca na czas studiów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas wynajmu? Warto spisać z właścicielem umowę, która uchroni Cię przed ewentualnymi niespodziankami. Jeśli zależy Ci na mieszkaniu, warto zaproponować dłuższy okres wypowiedzenia. Istotne jest, żeby sprawdzić, czy osoba, która oprowadza Cię po mieszkaniu i której zapłacisz, rzeczywiście jest jego właścicielem.

Kiedy najlepiej rozpocząć poszukiwania?

Najlepszy okres na szukanie mieszkania to okres maja i czerwca. W okolicach września może być już za późno, aby znaleźć sensowny lokal, dlatego zdarza się, że studenci decydują się na mieszkania w gorszym standardzie i za większe pieniądze. Nie daj się zaskoczyć i zacznij szukać w myśl zasady - im szybciej, tym lepiej.

Umowa

Umowa to Twoje prawne zabezpieczenie - na jej podstawie np. odzyskasz kaucję. Przed podpisaniem umowy powinieneś sprawdzić stan prawny mieszkania. Musisz wiedzieć, czy wynajmujący jest właścicielem mieszkania, czy jest to osoba przez niego upoważniona. Możesz poprosić o wgląd do aktu notarialnego nabycia mieszkania i aktualny odpis z księgi wieczystej albo dokument ze spółdzielni potwierdzający stan własności mieszkania. Jeżeli masz do czynienia z pełnomocnikiem właściciela, masz prawo zobaczyć dokument pełnomocnictwa. Ważne jest, aby spisać dane osoby wynajmującej mieszkanie i porównać je z danymi znajdującymi się w dokumentach dotyczących mieszkania. Umowa powinna być sporządzona na podstawie schematu. Na początku umowy znajdują się dane obu stron (imiona i nazwiskami, adresy, numery dowodów osobistych oraz pesele). Przedmiot umowy, czyli mieszkanie musi zostać uwzględniony. Prawidłowo skonstruowana umowa uprawnia do spokojnego użytkowania mieszkania i daje poczucie bezpieczeństwa.

Magdalena Kaczyńska

Słowa kluczowe: mieszkania, studia, stancja, wynajem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Namioty Wyklętych - studencka akcja upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych

Dowiedz się więcej o wydarzeniu, które odbędzie się już 6 marca.

Polecamy
Cyberataki na elektrownie jądrowe - wizualizacja CyberLAB

CyberLAB pokazuje, jak mogą przebiegać.

Ostatnio dodane
10. Warszawski bal doktorantów Warszawa

Dowiedz się więcej o jubileuszowej edycji wyjątkowego wydarzenia.

Skutki zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie nauki i techniki

Sprawdź, co decyzja MEiN oznacza w praktyce.

Ostatnio komentowane
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.
Mniej pieniędzy na stypendia naukowe od 2011 r.

Niepomyślne wieści dla wszystkich prymusów - od przyszłego roku akademickiego stypendia za dobre wyniki w nauce utracą tysiące studentów.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.